USG - Zespół Poradni Specjalistycznych Medyk Limanowa

Idź do spisu treści

Menu główne:

Zapraszamy na badania ultrasonograficzne (USG)


W związku z rosnącym zainteresowaniem pacjentów uruchomiliśmy możliwość zapisu na badania ultrasonograficzne. USG pokazuje kształt i wielkość organów oraz obszary nieprawidłowe w tych organach. Umożliwia także wykrycie płynu w jamie brzusznej. Głównym celem badania jest diagnoza charakteru zmian chorobowych narządów wewnętrznych.


USG tarczycy

Dzięki USG tarczycy można określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tarczycy, a także stwierdzić, czy są obecne zmiany, guzki czy torbiele, których nie można wykryć w inny sposób.
Przygotowanie do badania: nie ma specjalnych przygotowań do badaniaUSG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej, wykryć nieprawidłowości i zmiany w ich budowie czy też zdiagnozować występowanie płynu w jamie brzusznej. Narządy, które można zbadać dzięki USG jamy brzusznej to: wątroba, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, nerki, trzustka, śledziona, aorta, pęcherz, prostata, macica i przydatki. Wskazaniem do przeprowadzenia tego badania są wszelkie dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej. .

Przygotowanie do badania: przed badaniem należy spożyć lekkie śniadanie (jeśli badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych) lub pozostać na czczo (jeśli badanie przeprowadza się rano). Wskazane jest wypicie przed badaniem 3 do 5 szklanek niegazowanej wody mineralnej (aby czuć parcie na pęcherz). W dniu badania nie należy palić papierosów oraz żuć gumy. W razie potrzeby (wzdęcia i zaparcia) wskazane jest zażycie leku zmniejszającego ilość gazów w jelitach.USG piersi

USG piersi to badanie, w którym dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych uwidacznia się tkanki wchodzące w skład piersi. Jest to badanie szybkie, wygodne  bezbolesne, a wstępny wynik można uzyskać już podczas jego przeprowadzania. Badanie zazwyczaj poprzedzone jest wywiadem lekarskim z pacjentką oraz analizą poprzednich wyników badań USG i mammografii (jeśli były wykonywane). Do badanie USG piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Można je wykonać w każdym dniu cyklu, choć najlepszym momentem jest okres między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego


USG ślinianek

Za pomocą sondy ultrasonograficznej lekarz ocenia wielkość oraz strukturę ślinianek oraz narządów leżących w ich okolicy. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i może być wykonane w każdym wieku pacjenta.
Wskazaniem do badania jest powiększenie gruczołów ślinowych niewiadomego pochodzenia, zmiana konsystencji przy badaniu palpacyjnym, bolesność ślinianek i wszelkiego rodzaju zmiany toczące się w pobliżu ślinianek. Cel badania: ocena wielkości ślinianek oraz różnicowanie przyczyn powiększenia (zapalenia, guzy, kamica).
Przygotowanie do badania:
nie wymaga przygotowania.


USG węzłów chłonnych

możemy ocenić węzły chłonne podżuchwowe, potyliczne, okolicy szyjnej, nadobojczykowe, podobojczykowe, pachowe i pachwinowe. USG pozawala na określenie wyglądu, budowy oraz wielkości węzłów chłonnych, co pomaga w określeniu ich charakteru (odczynowe, nowotworowe).

Lek. Natalia Rozum-Liszewska - specjalizuje się w radiologii i diagnostyce obrazowej.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie. Obecnie pracuje w Centrum Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej w Krakowie.
Swoje kwalifikację podnosi uczestnicząc w licznych kursach z dziedziny radiologii i diagnostyki obrazowej. Członek Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.


Cena: 100 zł

Sobota, godzina 9:00


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego